Вибір рубрики

Аналіз впливу добрив на природу

26.02.2025

Науковці завершили найдовший у світі екологічний експеримент – майже 150 років аналізу впливу добрив на природу. Результати не дуже втішні: надмірне використання мінеральних добрив на луках суттєво скорочує кількість запилювачів і квітучих рослин.

Дослідження, проведене Університетом Сассекса та Rothamsted Research, показало, що велика кількість азоту, калію та фосфору призводить до п’ятикратного зменшення кількості квітів і вдвічі знижує популяцію комах-запилювачів. Найбільше постраждали бджоли – там, де добрива не використовували, їх було в дев’ять разів більше, ніж на ділянках із найвищими дозами хімії.

Цікаво, що навіть стандартний рівень удобрення у Великій Британії (100 кг на гектар) вже шкодить запилювачам. А там, де добрив було ще більше (144 кг на гектар), кількість комах скоротилася більш ніж наполовину.

Головна причина – надмірний ріст трав, який витісняє інші рослини. Оскільки багато запилювачів залежать від певних видів квітів, їхнє зникнення підриває всю екосистему. До того ж, фермери стикаються з дилемою: якщо скоротити використання добрив, урожайність теж знизиться.

Науковці закликають уряди країн ЄС підтримувати екологічно безпечне сільське господарство фінансовими стимулами. І хоча менше добрив – це менше врожаю, це також чистіше повітря, кращий ґрунт і здоровіші екосистеми.

Схожі новини:

12.07.2025

Підживлення кущових кабачків

Період цвітіння є одним із найважливіших етапів у розвитку кабачків. Саме в цей час формуються...

Детальніше

11.07.2025

Тропічні фрукти в УКраїні

Альона Раку з села Яришів, що на Вінниччині, доводить, що в Україні можна вирощувати навіть...

Детальніше

10.07.2025

Розширення площ зрошуваних земель

Компанія «Полтавазернопродукт», яка є частиною агрохолдингу «Астарта», вже має 1100 гектарів зрошуваних земель. І на...

Детальніше